Efektywne usuwanie brodawek

Brodawki – każdy z nas kojarzy tego rodzaju zmiany skórne. Usuwanie brodawek jest często wykonywane w kontekście estetycznego dyskomfortu. Skuteczne usuwanie brodawek może być realizowane licznymi metodami, do których zalicza się między innymi profesjonalną eliminację przez dermatologa lub dermatochirurga. Oprócz tego do usuwania brodawek można zastosować między innymi takie rozwiązania, jak krioterapia lub miejscowe środki.

Skąd biorą się brodawki?

Przemyślane usuwanie brodawek powinno uwzględniać pewne klasyczne metody eliminacji tego rodzaju problemów. Wśród najpopularniejszych rozwiązań wymienia się między innymi takie opcje, jak krioterapię. Jest to bardzo proste, szczególnie w domowym wariancie krioterapii, gdzie używane są specjalne spraye. Oprócz tego, skuteczną metodą jest usuwanie brodawek poprzez zastosowanie różnego rodzaju metod, wśród których wyróżnia się między innymi takie rozwiązania, jak laser lub łyżeczkowanie. Leczenie zależy od rodzaju brodawek. Typowe brodawki łojotokowe usuwane są przeważnie chirurgicznie, a wycinek przekazywany jest do badań histopatologicznych – na wszelki wypadek. Natomiast klasyczne brodawki, pochodzące od zakażeń wirusem brodawczaka można łyżeczkować oraz używać różnych substancji o działaniu immunomodulującym np. imikwimod.

Która metoda jest najlepsza?

W kontekście np. brodawek płciowych nie jest zalecane chirurgiczne wycinanie – ze względu na ryzyko odrośnięcia lub rozprzestrzenienia się wirusa w trakcie usuwania zmian. W ich przypadku najskuteczniejsze okazuje się łyżeczkowanie. Z kolei usuwanie brodawek metodami laserowymi okazuje się wysoce skuteczne w licznych rodzajach zmian skórnych.